Theodor Jensen kører tredje afdeling af det spanske Formel 4-mesterskab på Circuito de Navarra i den kommende weekend.
Den relativt nye bane i det nordlige Spanien byder på fire kilometer racerbane fra højeste skuffe. En god langside og en lang række krævende sving er hvad der er i vente for den unge randrusianer, når han sætter sig i raceren hos SaintÉloc Racing i weekenden.
I sidste uge var Theodor på banen for at forberede sig sammen med teamet, og han ser optimistisk frem til løbet:
– Jeg glæder mig til at køre race på Navarra. Det er en fed og udfordrende bane, og i løbet af de to dage, vi testede dernede, fandt jeg en del fart og følte mig godt tilpas på banen. Kan jeg holde fast i det, tror jeg at det kan blive en rigtig god weekend, siger han.
Om det lykkes Theodor Jensen at få et godt resultat med hjem fra Spanien, kan du følge med i på seriens Youtube-kanal: https://www.youtube.com/@F4SpanishChampionship
Tidsplan for F4 Spain på Circuito de Navarra
Lørdag
09.00 – Træning
11.20 – Træning
14.35 – Kvalifikation
17.00 – Race 1
Søndag
09.00 – Kvalifikation
11.35 – Race 2
14.40 – Race 3
Theodor Jensen Racing