Toyota er nye konstruktørverdensmestre i FIA WEC efter et hjemmebaneløb, der absolut ikke gik japanernes vej de første tre timer – men som tiden gik fik hjemmebanefavoritterne vendt heldet på Fujispeedway og kunne med hårdt arbejde køre en 1-2-sejr hjem i et 6 Hours of Fuji, der på flere måder blev atypisk.
For med seks timers løb var der reelt kun to korte afbrydelser, og måske nok så imponerende, så gennemførte samtlige biler. Det er selvsagt et godt fundament for et tæt racerløb, og det var præcist hvad de morgenfriske fik på tværs af Hypercar, LMP2 og GTE Am her til morgen dansk tid.
Løbet kom ellers alt andet end velfriseret fra land – ind i første sving fik mere eller mindre hele feltet af Hypercars bremset for sent, og det skabte lidt ravage ned i rækkerne. Alt det udnyttede Laurens Vanthoor på fornem vis til at køre indenom og sende Porsche Penske Motorsports #6 i front. Weekenden i Fuji er den første, hvor Porsche 963’erne i Penske-garagen sådan rigtigt har bidt fra sig i WEC-regi, og efter den flotte manøvre fra Vanthoor kunne Porsche da også holde fast i føringen i de næsten fire følgende timer.
Toyota is the 2023 FIA WEC Hypercar Manufacturer World Champion. 👏🏻🏆#WEC #6HFuji @TGR_WEC pic.twitter.com/WlqROpVds4
— FIA World Endurance Championship (@FIAWEC) September 10, 2023
Skidt start for Michael Christensen
Balladen kostede til gengæld dyrt i den anden side af garagen, for Michael Christensen startede i Porsche Penske Motorsports’ #5 og endte med at punktere efter han blev ramt i start-tumulten. Det blev starten på en svær dag for Christensen, Cameron og Makowiecki, mens Ferraris ene 499P heller ikke kom fra starten uden ridser, men det gik ikke værre end som så for italienerne.
GTE-feltet kom heller ikke fejlfrit fra start, for AF Corses Luis Companc snurrede i første sving og bragte løbets eneste safetycar på banen. Companc fik selv bilen i gang og kunne køre videre – og herfra gik jagten i alle tre felter. Vanthoor satte sig på den generelle føring i Hypercar, mens United Autosports tog sig af LMP2.
I GTE-Am havde Ben Keating og Corvette ramt helt rigtigt, for texaneren havde held til dels at holde et godt pace, men samtidigt at køre ganske økonomisk i Corvettes C8R – faktisk så meget, at amerikanerne helt kunne spare sig i front over de første stint, hvor Keating konsekvent kørte 10-15% længere på en tank end alle andre. Hele forsøget var imidlertid forgæves for Corvette, for de fik siden en straf for et sammenstød med en konkurrent og dernæst et teknisk flag fordi et defekt dørpanel skulle skiftes.
Alt det lukkede til gengæld Michelle Gatting og Iron Dames ind i varmen. Med straffen til Keating gik Gatting i føring og leverede et flot stykke arbejde – men som tiden gik kunne Iron Dames-holdet desværre ikke holde dampen oppe og måtte se sig passeret i løbets sidste tredjedel.
Indgangen til løbets afgørende to timer blev også det helt store højdepunkt i Hypercar. Porsche Penske Motorsport holdt fast i føringen med alt, de havde – men efter nærmest et helt stints nærkamp med de to Toyotaer fik Ryo Hirakawa sat den afgørende overhaling ind på Kevin Estré, og kort efter fulgte søsterbilen fra Toyota trop.
1-2-sejr
Sådan blev det også ved det ternede flag – en 1-2-sejr anført af Toyotas #7 med Mike Conway, Kamui Kobayashi og Jose Maria Lopez og med Porsche Penske Motorsports #6 med Kevin Estré, André Lotterer og Laurens Vanthoor som treer på podiet.
Ferrari endte som nummer fire og fem efter en søndag, hvor italienerne ikke rigtigt ramte formen. Nicklas Nielsen kunne sammen med Miguel Molina og Antonio Fuoco sikre fjerdepladsen, mens Mikkel Jensen, Paul di Resta og Jean Eric Vergne med Peugeot #93 tog ottendepladsen – efter et længere stop til sidst.
Michael Christensen og Porsches #5 fik flere problemer efter den tidlige punktering, men gennemførte dog med 185 kørte omgange.
I LMP2 nærmer belgiske Team WRT sig mesterskabet efter sæsonens anden sejr til #41 med Robert Kubica, Louis Deletraz og Rui Andrade, fulgt af United Autosports’ #22 og den anden WRT-racer med #31. Oliver Rasmussen, David Heinemeier Hansson og Pietro Fittipaldi var godt med i specielt første halvdel af løbet, men endte ud som nummer seks i klassen.
GTE Am endte med dobbelt Ferrari-sejr. AF Corses Davide Rigon, Francesco Catellacci og Thomas Flohr vandt løbet foran hjemmebaneholdet Car Guy Racing med Ritomo Miyata, Takeshi Kimura og Scott Huffaker, mens Corvette efter noget af en rutsjebanetur tog tredjepladsen – også efter den 30 sekunders straf, de fik for sammenstødet med de senere vindere i Ferrari #54.
Michelle Gatting, Rahel Frey og Sarah Bovy tog fjerdepladsen med Iron Dames, mens Mikkel O. Pedersen og Dempsey Proton Racing blev nummer seks efter et par dumme straffe, som kostede dem muligheden for mere.
Der resterer én afdeling i FIA WEC i form af 8 Hours of Bahrain, der køres den 2-4. november.
Skal du have mere FIA WEC, så følg os på www.facebook.com/boxengasse og på vores gruppe, https://www.facebook.com/groups/nytommotorsport/ , så er du opdateret!