Le Mans nyder godt af den store interesse for løbet, som Hypercar-kategoriens succes har givet. Derfor er der også gang i en del byggerier på og omkring banen i øjeblikket. Tidligere er planerne om et hotelprojekt blevet præsenteret, og i denne uge blev første spadestik taget til en stor udvidelse af banens museum.
Tanken er, at Le Mans-museet fremover skal hedde M24, Musée 24, og være et internationalt motorsportsmuseum på 8.600 m2, som omfavner ikke bare sportsvognsracing, men også F1, rally og amerikansk motorsport under ét tag. Det eksisterende museum vil fortsat være åbent indtil efter Le Mans Classic i juli måned, og derefter vil der blive bygget frem mod en forventet åbning i maj 2026.
Åbningen i maj næste år passer samtidigt også behændigt sammen med, at ACO kan fejre sit 120-års jubilæum som bilklub. Museet ejes i dag – og vil fortsat ejes i et samarbejde mellem ACO og urfabrikanten Richard Mille.