Der er ingen grund til at ændre på noget, der virker godt. Derfor har ACO fredag offentliggjort, at næste års FIA WEC-kalender bliver identisk med den indeværende 2025-sæson.
Den eneste nævneværdige ændring er, at sæsonstarten i Qatar kommer til at finde en anelse senere sted end i år.
FIA WEC-feltet skal med andre ord forbi de otte samme baner som i år, i samme rækkefølge, og selvfølgelig med 24-timersløbet på Le Mans som årets helt store højdepunkt i juni.
Den franske 24-timers klassiker finder sted 13-14. juni 2026.
Sæsonpremieren er til gengæld blevet skubbet en måned, så 2026-sæsonen begynder 28. marts i Qatar. Det sker på grund af ramadan.
Det betyder desværre også, at WEC-prologen i Qatar, der finder sted ugen før sæsonens første løb, kommer til at ramle sammen med 12-timersløbet på Sebring.
Der er yderligere to sammenfald mellem WEC og IMSA, ligesom Le Mans bliver samme weekend som Formel 1-grandprixet i Barcelona.
FIA World Endurance Championship-kalenderen 2026
22-23. marts – Prologue (Qatar)
28. marts – Qatar 1812km
19. april – 6 Hours of Imola
9. maj – 6 Hours of Spa-Francorchamps
13-14. juni – 24 Hours of Le Mans
12. juli – 6 Hours of São Paulo
6. september – Lone Star Le Mans (COTA)
27. september – 6 Hours of Fuji
7. november – 8 Hours of Bahrain