10 min. læsning

Interview: “Hva’, er det ikke den bil, dig og Kevin skal køre i?”

2021-06-jan-magnussen-wec-portimao-8
Udgivet
Foto
Del artikel

Det er august, og der er lige under to uger til Jan Magnussen kører sit 23. Le Mans. Men med nu 22 løb på CV’et kan den danske Le Mans-veteran allerede sige i hvert fald to ting om løbet, der venter lige om lidt.

Ét, at det ikke bliver som de andre – og to, at det bliver karrierens vigtigste løb. Hjemme i Roskilde har snakken nemlig kørt i flere år om det kunne lykkes far og søn at køre et Le Mans sammen. Drømmen er flere gange forsøgt ført ud i livet, men hver gang har kontraktuelle forpligtelser spændt ben – enten for Jan Magnussen eller for Kevin Magnussen.

2021 bliver derimod anderledes. Muligheden opstod, og en ambitiøs satsning med Team SASHI High Class Racing er sat i søen. Satsningen for det nordjyske team bliver med to biler og et næsten rent dansk lineup. Og et far-søn-projekt!

Team Sashi High Class Racing har allerede testet med den LMP2-racer, som om godt tre uger køres på Le Mans af Jan Magnussen, Kevin Magnussen og Anders Fjordbach – og derfor er bilen her i en sort testbemaling. Teamets anden racer, den faste fra FIA WEC, bliver på Le Mans kørt af Marco Sørensen, Ricky Taylor og Dennis Andersen. Foto: High Class Racing

At der står Magnussen to gange på siden af bilen er noget, som Jan Magnussen ikke tøver et sekund med at kalde et drøm:

– Det er for mig et drømmeprojekt. Vi har arbejdet på – eller rettere drømt om – at køre verdens største motorløb sammen i flere år. Og det har ligeledes været vores mål at gøre det, mens jeg stadig var nogenlunde hurtig. Jeg er lige blevet 48, og jeg bliver desværre ikke yngre hvert år, så det var også et spørgsmål om at gøre det, mens det kunne lade sig gøre – og det kunne det heldigvis nu. Kevin har kæmpestore ambitioner om at få succes på Le Mans, og det vil jeg helst ikke komme i vejen for. Så at det kan lade sig gøre lige nu, hvor jeg stadig har farten og at vi i fællesskab kan stille os nogle høje mål, er helt perfekt, forklarer Jan Magnussen og tilføjer:

– Vi bliver ikke de første til at køre som far og søn på Le Mans, men jeg tror, vi bliver de første, der gør det, mens begge er aktive i deres karrierer.

Jan Magnussen er en del af High Class Racings satsning i FIA WEC i år, og har derfor kunnet hente masser af værdifuld viden på at køre de første løb i sæsonen. Efter Le Mans følger en ganske revideret efterårssæson, hvor Japan er udgået, og Bahrain i stedet er vært for seriens første dobbeltafdeling.

God første test

Samarbejdet med High Class Racing er kommet godt fra start, og netop sæsonens løb i FIA WEC har været en kærkommen del af forberedelserne for Jan Magnussen, som ikke lægger skjul på, at der har været en del omstilling i at hoppe fra godt 15 års erfaring med GT-biler og tilbage til at genlære, hvordan man tumler en prototype, hvor specielt downforcen er så meget mere fremtrædende.

Det spring vender vi tilbage til – for Magnussens lineup har fået den første test, som blev kørt på spanske Motorland Aragon tidligere på sommeren. En test, der var speciel på flere parametre.

– Vi er et team, der stiller os høje forventninger til Le Mans, og den første test var rigtig god. Vi fik gode data, men fremfor alt, så kom vi rigtig godt i gang med samarbejdet om vores nye, fælles projekt her. Og det er Anders Fjordbach en kæmpe medspiller på, for vi klikkede bare rigtig godt om opgaven fra start. Og at vi alle tre var overraskende enige om retningen på setup og bil, er bare en virkelig vigtig boks at kunne krydse af fra start, siger han og indskyder så:

– Men Le Mans er Le Mans….

Og forberedelserne skal gå hurtigt, når planerne præsenteres i april og man har en ramme på effektivt set fire måneder til at klare alt fra økonomi til forberedelser.

– Vi har helt sikkert travlt. Der én officiel testdag søndagen inden Le Mans, og ellers kan vi kun arbejde med simulatorer og så videre. Men en så god test som den på Aragon kan ikke komme skidt igen. Vi var meget enige om tingene, og det har jeg altså aldrig prøvet før. Og vi beviste det ved alle tre at køre stærkt – det kommer til at hjælpe os, og til gengæld havde det været et helvede uden lige, hvis vi alle tre var uenige. Så var der i hvert fald to, som ville få en meget, meget lang weekend, konstaterer Jan Magnussen med et grin.

Samarbejdet hos Team Sashi High Class Racing kom godt fra start for Kevin Magnussen, Jan Magnussen og Anders Fjordbach på Motorland Aragon, hvor teamet var til test. Næste gang er det alvor – det er det til testdagen på Le Mans, som køres søndag den 15. august.

– Hva’, er det ikke den bil, dig og Kevin skal køre i?

Der har været travlt i de seneste uger siden planerne først blev præsenteret. Og modsat hvad man kunne tro, så gik der ikke lange forberedelser i projektet inden selve præsentationen. Men muligheden bød sig, og en ellers parkeret drøm blev pludselig vakt til live.

– Vi var faktisk kun i gang i to-tre uger, inden vi lancerede det. Muligheden opstod samtidigt med, at vi så High Class Racing ville få en ekstra entry. Jeg kan huske, jeg sad sammen med nogle venner da nyheden kom, og da sagde min ene ven “Hva’, er det ikke den bil, dig og Kevin skal køre i?”. Den tyggede jeg lige på og gav så Kevin et kald. Nu er vi her. Jeg kan sige så meget, at det ikke er første gang vi har forsøgt at få et fælles Le Mans-projekt, for vi prøvede også med Corvette, men det faldt på, at Kevin ikke kunne imødekomme Corvettes krav om, at han skulle køre fire løb. Ideen var ikke død, men vi snakkede bare ikke så meget om det mere før den her chance kom, forklarer Jan Magnussen.

… Og så gik det stærkt hjemme hos Familien Magnussen i Roskilde. De første støtter kom på banen, og i kraft af specielt Sashi, der også lægger navn til teamet, samt Mascot Workwear, var fundamentet på plads. Med fundamentet kunne man også tone rent flag i forhold til planerne, og det blev startskuddet.

– Fra start var det mest Sashi, der lagde hånden på kogepladen og garanterede budgettet, så vi kunne præsentere projektet og finde det sidste. Det her koster rigtig, rigtig mange penge, og meget mere end jeg nogensinde har skullet skaffe selv. Det er vildt at kunne gøre drømmen til virkelighed, og specielt i de her tider, hvor mange er forsigtige, forklarer han og fortsætter:

– Det er vigtigt, at det er et projekt, som vi ved bliver til noget. Der er stadig brug for hjælp, men det er ikke sådan, at projektet ikke bliver en realitet. Der var John Sashi super god, for han er grunden til vi kom i gang. Det har været hårdt arbejde og søvnløse nætter hele vejen, for der skal et voksent budget til. Og nogen skulle jo skrive under på et gældsbrev for at sikre bilen, fortæller han.

High Class Racing har vist formatet flere gange i WEC i år – specielt på Portimao, hvor en elektrisk defekt desværre kostede dyrt for teamet med 30 minutter igen, men det blev til en tredjeplads i Pro/Am ved den lejlighed.

Fra tegning til virkelighed

Og virkelighed er det blevet. For Jan Magnussen har omstillingen fra GT til LMP2 været en lærerig proces – for bilerne opfører sig ganske anderledes.

– Jeg er lykkelig for, at jeg får erfaringen fra WEC med mig ind i projektet nu. Det er ikke nemt at gå fra GTE Pro til LMP2, når du har kørt GT i 20 år med motoren et helt andet sted, med meget mere vægt og meget mindre downforce. Der er LMP2’eren komplet modsat, og der er så mange vaner, du skal have smidt væk. Det er igen at lære, hvordan man tackler en LMP2 helt på grænsen. Det er lige der, hvor du med tæt på 300 faktisk drifter med bilen. Alt i WEC i år ser jeg nu som en kæmpe test. Havde opgaven budt sig, og jeg ikke havde kørt hos High Class Racing i forvejen, så kan jeg ikke helt forestille mig, hvor svært det ville være at klare med kun to testdage, konstaterer han.

Samtidigt er der også sket meget på tegnebrættet, for med Team Sashi og Mascot som hovedsponsorer på Le Mans-projektet får High Class Racing også et sæt friske farver til årets Le Mans, hvilket selvsagt var en speciel oplevelse for Magnussen og Magnussen at se i virkeligheden.

– Jeg har kigget på tegninger i lang tid, men det gav et gip at se det i virkeligheden. Der er så mange følelser og så meget stolthed i at se begge vores navne på en bil. Jeg er vant til at se det navn på fede biler fra os begge, om der så står mit eller Kevins navn før Magnussen, men at se de to navne sammen – det var altså helt specielt… Det samme var testen i Spanien. Vi andre var der i forvejen, og Kevin kom jo tilbage fra USA midt på dag 1. Jeg hoppede ud af bilen, og så hoppede Kevin ind. Lige dét var en kæmpe oplevelse for mig. Det øjeblik føltes så rigtigt. Jeg mener – det ville jo være så kedeligt at sidde om 20 år og tænke hvad nu hvis, siger han.

Jan Magnussen er fortsat særdeles engageret i dansk banesport og TCR Denmark med LM Racing – for helt som i LMP2-raceren, så stopper man aldrig med at lære. – Man stopper aldrig med at lære i racing. Jeg lærer hele tiden, og det er også derfor jeg har brugt så meget tid og energi herhjemme. Det stikker så meget ud med løb på et kvarter, små åndssvage baner og så videre. Men der er nogle ting, du bare er nødt til at være god til i Danmark – og det kan du bruge ude i verden i nogle situationer, fortæller han. Foto: TCR Denmark

Et privilegie

Der er ingen tvivl om, at der er høje mål for High Class Racing-raceren, når tiden kommer til Le Mans senere på måneden. Det er i virkeligheden ingen nyhed – det er de høje mål, der driver værket. Og det ændrer sig absolut ikke af, at efternavnet står to gange på døren. Tværtimod, fortæller Jan Magnussen, som samtidigt kalder det et privilegie, at den vilde plan snart bliver virkelighed.

– Jeg er vildt privilegeret over, at det jeg tidligere har gjort, er med til, at jeg som 48-årig kan gøre det her. Jeg elsker at være racerkører og har ikke sat nogen slutdato på det endnu – men jeg er vildt taknemlig og beæret over, at jeg får lov til at udleve den her drøm. Og uanset hvad der så end sker, så bliver det her Le Mans højdepunktet i min karriere. Når weekenden er slut i august, så bliver det uagtet resultatet den fedeste og mest specielle oplevelse for mig. Det er det, fordi det er sammen med Kevin. Der er så få, som får lov at gøre det her, og vi står med en unik situation, fordi vi begge er i gang og kommer med et realistisk bud på at kunne kæmpe med om sejren. Det her er ikke en far-søn-weekend, hvor vi skal bruge en masse penge – der er et mål. Og det er, at vi skal sparke røv og helst tæve alle de andre, siger Jan Magnussen med et smil.

Og så er det oplagte spørgsmål – hvordan topper man det, at køre Le Mans som far og søn? Det har Jan Magnussen ikke et bud på, men han afviser heller ikke, at indsatsen i dette års Le Mans er den sidste af sin art.

– Der er ingen faste planer om noget som helst, men jeg er ret sikker på, at vi er enige om, at vi gerne vil det igen – bare med et andet løb. Jeg kan ikke forestille mig, at vi gør det på Le Mans igen, men der er så mange fede løb i andre klasser, andre dele af verden og så videre. Vi arbejder indtil videre godt sammen, men det er også en mulighed, at vi sidder søndag aften efter Le Mans og siger, at det var fedt – men at vi aldrig nogensinde gør det igen, afrunder Jan Magnussen med et smil.

Husk, at du altid får det nyeste om international og dansk motorsport her på Boxengasse. Så følg os på www.facebook.com/boxengasse og på vores gruppe, https://www.facebook.com/groups/nytommotorsport/.

Det er god stil at dele godt indhold med andre

Giv os gerne et like på Facebook og følg vores gruppe Nyt om Motorsport – så er du altid opdateret!

Bag artiklen

Lyt med på seneste episode