2 min. læsning

Ford præsenterer Hypercar-trio og motorvalg til ny Hypercar

fr-hypercar-team-69698275165bc126287018.jpg
Skrevet af
Udgivet
Foto
Del artikel

Ford er på vej tilbage til topklassen i sportsvogne efter årtiers fravær. Faktisk er det i 2026 ti år siden Ford senest blandede sig på Le Mans – dengang vandt de GTE Pro med Ford GT – og skal vi helt tilbage for at finde en generelsejr til Ford, så var det i 1969.

Og i 2027 er Ford tilbage med en Hypercar i FIA WEC. Oreca var allerede præsenteret som samarbejdspartner på chassiset, men nyt er det, at Ford nu kan bekræfte deres valg af motor. Det bliver en 5.4 liters V8 på sug, og motoren skal udvikles af Ford selv med støtte fra den nye F1-division, Red Bull Ford Powertrains.

Det bliver en motor, der bygger på mærkets allerede eksisterende Coyote-motor fra Mustang LMGT3, men den skal i Hypercar sættes sammen med et hybridsystem. Det gør desuden Ford til feltets tredje mærke uden turboladede motorer.

Se præsentationen her:

På kørersiden er der lagt op til en god blanding af erfaring og talenter. Mike Rockenfeller behøver ikke videre introduktion – 2010-vinderen af Le Mans får hos Ford selskab af Sebastian Priaulx og ex-F1-kører Logan Sargeant. Priaulx og Rockenfeller delte også bil hos Ford sidste år i IMSA’s GT Daytona-klasse, og tanken er, at Priaulx og Sargeant i år fortsætter i LMGT3 for Ford i WEC, hvor Priaulx kører sammen med Ben Tuck og Eric Powell, mens Sargeant deler bil med Giammarco Levorato og Stefano Gattuso.

Fords nye trio skal i øvrigt også alle tre køre Rolex 24 at Daytona næste weekend. Her er Priaulx og Rockenfeller i aktion i GT Daytona for Ford, mens ERA Motorsport har Logan Sargeant med i deres indsats i LMP2.

Boxengasse følger Daytona tæt den kommende halvanden uge. Allerede i denne weekend går det løs med testdagene ROAR Before the 24, og umiddelbart i slipstrømmen på testen følger vi næste uge op med vores podcast som optakt til 2026-sæsonens første sportsvognsbrag.

10 danskere er med til start på Daytona i år. Det er med tre i topklassen GTP i form af Kevin Magnussen, Marco Sørensen og Frederik Vesti, mens vi i LMP2 finder Mikkel Jensen, Nicklas Nielsen, Malthe Jakobsen, Christian Rasmussen og David Heinemeier-Hansson. Nicki Thiim og Frederik Schandorff kører begge i GT Daytona. 

Det er god stil at dele godt indhold med andre

Giv os gerne et like på Facebook og følg vores gruppe Nyt om Motorsport – så er du altid opdateret!

Bag artiklen

Lyt med på seneste episode