Netop som lørdagens første DTC-træning blev flaget af, kørte Christian Høgh af banen i høj fart for enden af langsiden. En teknisk defekt gjorde østjyden til passager i egen bil.

– Bagtøjet gik i stykker, og så kurerede jeg ellers på bunden af bilen ned mod første sving, fortæller Christian Høgh, der trods den høje fart oplevede det hele i slowmotion:

Annonce:

– Det gik stærkt, men jeg følte at det varede en evighed inden jeg ramte barrieren, så der var god tid til at få armene trukket til sig og gøre klar til braget.

Heldigvis kom Christian ikke alvorligt til skade, andet end en let forslået arm. Til gengæld ser bilen ikke godt ud med fronten trykket godt sammen. Da det stod klart, at Christian Høgh ikke var skadet, blev der hurtigt fundet en reservebil frem til ham:

– Vi har fået tilbudt at køre weekenden færdig i Ronnie Bremers bil fra sidste år, så jeg skulle lige ud og mærke efter om armen var okay, inden jeg tog en beslutning om det.

Med sytten omgange tilbagelagt i træningen ser Christian Høgh dermed ud til at være fit for fight til morgendagens otte kvalifikationsheats og finaleløb.

De fire forreste kørere var de samme i begge træninger: Ronnie Bremer hurtigst med Kasper H. Jensen, Max Klinkby-Silver og Michael Markussen bag sig.

Ronnie Bremer var hurtigste mand i begge lørdagens træninger. Foto: Boxengasse

Resultat af Mascot DTC – Træning 2 (Kilde: Raceresult.dk):

PosNrNavnBil2. Best TimeBest TimeOn Lap
110Ronnie BremerChevrolet Camaro44,59244,5526
26Kasper H. JensenFord Mustang44,68544,5589
38Max Klinkby-SilverFord Mustang44,98244,82410
418Michael MarkussenChevrolet Camaro45,05445,02612
515Casper PilgaardFord Mustang45,19645,0987
65Filip SandstrømChevrolet Camaro45,58645,46712
733Rune StaudtDTC Model 545,53445,5027
877Christian HøghFord Mustang45,74745,56417
957Andreas AndersonFord Mustang46,44246,39419
1021Andreas NilssonChevrolet Camaro47,06746,9349
1188Henrik ZieglerDTC model 547,53947,5397
1213Toni PersicDTC Model 547,98247,87115
1328Johannes ØieChevrolet Camaro48,00147,9116
Annonce:

Forfatter: Kim Gripping

Motorsportsfotograf og forhenværende PR-ansvarlig for flere kørere og teams i ind- og udland, blandt andet Morten Dons under hans år i European Le Mans Series. Brænder for den gode historie og de skæve vinkler.

Skriv et svar