1 min. læsning

Aston Martin stiller med Lance Stroll til GT World Challenge-premieren

#7 - Comtoyou Racing - Nicki THIIM - Mattia DRUDI - Marco SØRENSEN - Aston Martin Vantage AMR GT3 EVO
Udgivet
Foto
Del artikel

Premieren på GT World Challenge er godt og vel en uge væk, og nu har Aston Martin løftet sløret for den sidste del af deres lineup til starten af sæsonen i GT World Challenge Europe, som åbner på Paul Ricard næste weekend.

Den store nyhed er nemlig, at Aston Martin ikke blot udgør ti procent af hele den 60 biler store grid, men også, at mærket stiller med en aktiv F1-kører i form af Lance Stroll. Premieren er Stroll udset til at køre i Pro-klassen sammen med den tidligere F1-kører Roberto Merhi og Aston Martins akademi-kører Mari Boya.

Trioen får selskab af The Dane Train, hvor Marco Sørensen og Nicki Thiim igen har selskab af Mattia Drudi. Det Spa-vindende lineup fra 2024 følges af Sebastien Baud, Kobe Pauwels og Oliver Söderström i Silver Cup samt Marcelo Tomasoni, Aaron Muss og Kyle Marcelli i Bronze – alle disse tre biler er fra Comtoyou Racing.

Udover det belgiske team er tyske Walkenhorst og Ecurie Ecosse Blackthorn også ude at repræsentere det britiske mærke.

Det er god stil at dele godt indhold med andre

Giv os gerne et like på Facebook og følg vores gruppe Nyt om Motorsport – så er du altid opdateret!

Bag artiklen

Lyt med på seneste episode