Prema Powerteam har mandag annonceret deres lineup til denne sæsons Formel 4 i De Forende Arabiske Emirater, og her er danske Conrad Laursen at finde. Charlie Wurz, Rafael Camara, James Wharton og Andrea Kimi Antonelli er også præsenteret. Dog er der hverken fuldt program for Conrad Laursen, James Wharton eller Andrea Kimi Antonelli, da de deler raceren i løbet af de fem runder.
James Wharton sidder bag rattet i de to indledende runder, hvorefter Antonelli tager over i tredje runde og Conrad Laursen i de to finalestævner.
Det bekræfter Prema Powerteam i en pressemeddelelse.
De fem runder køres på Yas Marina Circuit i Abu Dhabi og Dubai Autodrome, Dubai i den kommende weekend d. 22.-.23. januar.
– Det er fantastisk at have chancen for at komme tilbage til racerløb så tidligt i sæsonen. Vi forventer at 2022 F4 UAE-mesterskabet bliver yderst konkurrencedygtigt. Vi har allerede fundet god kemi, men vi ved, at alle vil gøre deres bedste, så vi skal også være på toppen. Alle hos Prema elsker at køre racerløb i UAE, så vi ser frem til sæsonstart!, siger teamchef Rene Rosin i pressemeddelelsen.