Klokken nærmer sig 04 på Daytona, og der sker store ændringer time for time. Ved midtvejsmærket efter 12 timer så alt godt ud for Chip Ganassi Racing og Kevin Magnussen, som førte – men et sammenstød for Marcus Ericsson, der kom ud fra et pitstop med kolde dæk, kostede en drive-through-straf.
I det hele taget er det enormt koldt på Daytona i øjeblikket, hvor temperaturerne er helt nede omkring frysepunktet.
De kolde vejrforhold ser til gengæld ikke ud til at gøre Kevin Magnussen det store, for danskeren er tilbage i bilen og har senest kørt en fantastisk serie af stints, som har hentet det tabte ind, og status her med ti timer igen er, at Magnussen fører løbet i #02 foran de forsvarende vindere i #10 fra Acuras Wayne Taylor Racing.

Midtvejs var samtlige DPi-racere på omgangshøjde, men sådan er det langt fra mere. Chip Ganassis #01 er faldet tilbage med et generator-problem og holder fortsat stille. Ally Cadillac Racings #48 er også faldet tilbage.
I LMP2 bølger det frem og tilbage. Mikkel Jensen har givet stafetten hos PR1 Mathiasen Motorsports videre til Ben Keating, som aktuelt er femmer, 95 sekunder efter den førende her med ti timer tilbage af løbet.
Malthe Jakobsen har kørt en del i løbet af natten hos Sean Creech Motorsports, og her er man fortsat med i kampen om podiepladserne i LMP3. Bilen er toer i klassen lige nu med bronzekører Lance Willsey ved rattet, og meldingen er, at thyboen snart er tilbage på banen.
https://www.facebook.com/100063675128134/posts/341846251281210/
High Class Racing er udgået efter uheldet tidligere på natten, som sendte bilen ud fra føring. Det danske team fik bilen tilbage på banen, men de har senere fået nye, tekniske problemer, og har nu trukket stikket.
https://www.facebook.com/100035366061370/posts/598505638004966/
Comeback for Schandorff
I GT Daytona er Frederik Schandorff tilbage på banen for engelske Inception Racing. McLaren-teamet har været meget igennem, men missionen med at gøre comeback efter bilen blev sat tilbage af et uheld, er lykkedes godt. Schandorff er lige nu sekser i klassen, og er bestemt indenfor armslængde af de førende – og han følges af Nicklas Nielsen i AF Corses #21.
Nicki Thiim og NorthWest AMR er med igen – men er takket være problemer med gearkassen 39 omgange efter de førende i klassen, og i GTD Pro har Marco Sørensen og Corvette Racing også haft store, tekniske problemer i løbet af natten.
Husk, at du altid får det nyeste om international og dansk motorsport her på Boxengasse. Så følg os på www.facebook.com/boxengasse og på vores gruppe, https://www.facebook.com/groups/nytommotorsport/.
Ferrarien var faktisk oppe at føre tidligere på natten, men er på vej tilbage.
Guide: Alt du skal vide om IMSA Weathertech Sportscar Championship 2022