2 min. læsning

Flere holdændringer til IGTC-finale på Kyalami

IGTC-2019-11-KYA-17 Sat Race p3-1005-DSCF2262 (1)
Udgivet
Foto
Del artikel

I den kommende weekend køres den udskudte 9 Hours of Kyalami, der er finalen på sidste års Intercontinental GT Challenge. Feltets størrelse er ramt hårdt af corona-restriktioner, og er helt nede på 13 biler, men til gengæld er der meget på højkant i Sydafrika den kommende weekend, hvor Nicklas Nielsen og AF Corse er i spil til mesterskabstitlen i Intercontinental GT Challenge anført af et suverænt 2021 i serien, hvor blandt andet sejren i 24 Hours of SPA har haft stor indflydelse.

Og egentlig var det oprindeligt planen, at Alessandro Pier Guidi, Come Ledogar og Nicklas Nielsen skulle køre sammen i den kommende weekend, men Ferrari-teamet har blandet holdsammensætningen for at have to biler i spil om kørernes titel. Det samme har Audis Patric Niederhauser, Markus Winkelhock og Christopher Haase i øvrigt også gjort – de er tre point fra Ferrari-trioen.

Den nye opstilling betyder, at Nielsen kører på Kyalami sammen med Alessio Rovera og Antonio Fuoco i #71, mens Pier Guidi og Come Ledogar får Miguel Molina med sig.

Ferrari kommer til Sydafrika i føring af mesterskabet. Foto: IGTC/SRO

Danske High Class Racing er også til start i GT3-løbet i Sydafrika, men har også lavet en sen udskiftning, da Anders Fjordbach er blevet forhindret. Ind træder Thierry Vermeulen, mens det danske team også giver debut til Michael Markussen i den kommende weekend. Markussen og Vermeulen deler med amerikaneren Mark Patterson. Teamet stiller med en Audi R8 GT3 Evo i samarbejde med Audi Sport Customer Racing og de belgiske Audi-eksperter Team WRT.

Løbet kan følges live lørdag med kvalifikation fredag. Alt kan ses live og gratis på Youtube hos GT World. Find det herunder!

Giv os gerne et like på Facebook og følg vores gruppe Nyt om Motorsport – så er du altid opdateret!

Bag artiklen

Lyt med på seneste episode