GT World Challenge har for alvor dækket op til sæsonfinalen i Portimao i morgen, som vil åbne med Boutsen VDS’ Morris Schuring, Dorian Boccolacci og Alessio Picariello på pole foran Mercedes AMG Team GetSpeed og Bastian Buus’ Lionspeed GP Porsche.
Det blev facit fredag aften i en tæt kvalifikation, som fik hele tre biler med danske islæt i top 10.
Og det var især vigtigt for danske Selected Car Racing, for i kraft af en samlet 8. bedste tid og pole i Gold Cup, så sikrede Frederik Schandorff, Malte Ebdrup og Simon Birch sig et ekstra mesterskabspoint her til aften. Det giver et regnestykke, hvor det danske team mangler ti point for at kunne vinde titlen – og med andre ord vil de kunne tage titlen såfremt de vinder Gold Cup-løbet i morgen og de nærmeste udfordrere ender som nummer tre eller dårligere.
Simon Birch satte i øvrigt også en streg under det danske teams potentiale ved at køre hurtigst af alle kørere i de 61 biler.
Også med i top 10 i den samlede kvalifikation er Comtoyou Racings Nicki Thiim og Mattia Drudi, der denne weekend har Ross Gunn med som stand-in for Marco Sørensen. Nordjyden kører FIA WEC i Barcelona og har i lighed med de fleste kørere med dobbeltprogram valgt WEC til.
Enkelte flyver dog mellem Barcelona og Portimao i weekenden. Max Verstappens indhop i GT World Challenge starter i øvrigt fra 15. position, så der er overhalinger på menuen for Team Verstappen.com-Mercedesen i morgen.
Sebastian Øgaard og Tresor Attempto Racing starter sæsonfinalen som nummer 21 og som treer i Silver Cup, mens Mikkel O. Pedersen og Pure Rxcing starter som nummer 31 generelt og som nummer syv i Silver Cuppen.
Britiske Steller Racing har en ren danskerbil i denne weekend, hvor Dennis Lind og Mikkel Mac har fået selskab af Kasper H. Jensen. Den nyslåede Super GT Danmark-mester kører for første gang i GT World Challenge denne weekend. Den danske Corvette-trio får dog lidt at se til, for de starter som nummer 47 generelt i morgen.
Finalen i GT World Challenge kan følges live på Youtube og Viaplay med start klokken 18.00. Programmet starter 17.30: