2 min. læsning

Indy 500’s første testdag afbrudt af regn – Power hurtigst og Rasmussen 11’er

Jacob Abel - Dale Coyne Racing
Udgivet
Foto
Del artikel

Indy 500 kører vanen tro med et meget langt træningsprogram, og faktisk resten af ugen går det løs med træning i Indianapolis, inden der på lørdag og søndag er kvalifikationer til næste uges Indy 500.

Førstedagen blev imidlertid kortere end forventet, for på grund af regnvejr måtte man udskyde træningen med to en halv time – og træningen blev også forkortet i den anden ende på grund af risiko for lynnedslag.

Der blev imidlertid kørt, og det endte med at Team Penske toppede tabellen med to biler – Will Power hurtigst foran den forsvarende vinder, Josef Newgarden, med snithastigheder på 227.006 mph versus 226.971 for Newgarden.

Alex Palou og Chip Ganassi Racing var tredjehurtigst, fulgt af Scott Dixon og Scott McLaughlin.

Masser af danske omgange

Christian Rasmussen endte træningen som bedste dansker med 11. pladsen og en god mængde omgange kørt. Faktisk er Rasmussen med sine 75 omgange den, der har kørt næstflest omgange, kun overgået af Kyffin Simpson.

Christian Rasmussen havde en god førstedag i Indy 500-optakten og var 11. hurtigst. Foto: Penske/Indycar

Christian Lundgaard fik 51 omgange på ovalen og var 23. hurtigst.

Kvalifikationen til Indy 500 er udformet sådan, at der kun kan være 33 biler med i løbet – og der er 34 med lige nu. Derfor skal de to kvalifikationer på lørdag og søndag både definere selve gridden, men også finde dén, der ikke får lov at starte søndag den 25. maj.

Formatet er lavet således, at alle 34 biler kører kvalifikation lørdag. Søndag fordeles top 12 og top 6 som man plejer det i Indycar. Derudover er der også en session for de seks kørere, der har de langsomste tider fra lørdagen – og det er her, den 34. og langsomste kører ryger hjem.

Muligt comeback til Kanaan

Onsdag er også en genopfrisker for 2013-vinderen Tony Kanaan, der nu ernærer sig som teamchef hos Arrow McLaren. Kanaan er stand-in for Kyle Larson, som forsøger at køre et ret ambitiøst program den 25. maj. Larson skal nemlig både køre Indy 500 og Nascar i Charlotte. Bliver Larsons program ødelagt af en udsættelse på grund af vejret i Indianapolis, så står Kanaan klar i kulissen.

Indycar har samlet det hele til et highlight-show på en halv time – se med her.

Det er god stil at dele godt indhold med andre

Giv os gerne et like på Facebook og følg vores gruppe Nyt om Motorsport – så er du altid opdateret!

Bag artiklen

Lyt med på seneste episode