En af de tre mænd, der i sidste uge blev dømt for at forsøge at afpresse Michael Schumachers familie for 15 millioner euro, har ikke fået den rette straf.
Det mener Schumacher-familien, der nu har appelleret dommen på to års betinget fængsel til familiens tidligere sikkerhedsvagt.
– Vi har appelleret, da vi finder dommen alt for mild.
– Det store tillidsbrud chokerer mig fortsat. Han burde få en straf, der afholder andre fra potentielt at gøre det samme, siger Michael Schumachers hustru, Corinna, i en udtalelse.
Ifølge anklagen solgte sikkerhedsvagten omkring 1.500 filer med følsomme fotos, videoer og fortrolige lægejournaler tilhørende Michael Schumacher til en 53-årig natklub-dørmand og hans søn, der også er blevet dømt i afpresningssagen.
De tre mænd truede med at offentliggøre filerne på ‘det mørke net’, hvis ikke de blev betalt 15 millioner euro – omkring 112 millioner kroner.
Anklageren havde krævet fire års fængsel til sikkerhedsvagten, der dog kun blev idømt de to års betinget fængsel af distriktsdomstolen i Wuppertal.
Manden var sikkerhedsvagt for familien fra 2012 til 2021, og til Bild kalder Corinna Schumacher ham for ‘hjernen bag denne sag’.
Den 53-årige natklub-dørmand blev idømt tre års fængsel, mens hans 30-årige søn slap med en betinget dom på seks måneder.
Michael Schumachers helbred efter skiulykken i december 2013 er fortsat kun kendt af en ganske lille gruppe af mennesker, der er tæt tilknyttet familien.