Den ukendte dansker.
Det er, hvad man roligt kan beskrive Benjamin Pedersen som.
Den 22-årige racerkører er dansk-amerikansk, født i København og opvokset i Seattle, Washington i USA. Efter to sæsoner i Indy NXT hos Global Racing Group er tiden nu kommet til at tage det næste skridt i karrieren, og det betyder noget helt særligt. I 2023 skal Benjamin Pedersen nemlig tørne ud for A. J. Foyt Enterprises – bedre kendt som AJ Foyt Racing – hvor han er på en flerårig kontrakt, samt et fuldtidsprogram. Det betyder, at vi får danskeren at se i alle 17 runder af kalenderen.
»Det skete sådan set bare. Det var bare en af de ting hvor vi mødte hinanden, og jeg tror der var gensidig interesse i at arbejde sammen. Jeg var sådan lidt; ‘Hej du, hvorfor kommer du ikke og får et indtryk af holdet, og ser hvordan en IndyCar-weekend fungerer og sådan noget?’,« siger AJ Foyt Racing-præsident Larry Foyt på en pressekonference.
Benjamin Pedersen tilbragte nemlig den lange pause mellem Indy Lights’ sæsonpremiere og Grand Prix of Alabama – der var sæsonens andet løb – hos AJ Foyt Racing, hvor han deltog i møder og så hverdagen hos et IndyCar-hold indefra.
Larry Foyt fortsætter:
»Ligesom året skred frem, og vi lærte hinanden at kende, tror jeg, at lysten og udsigten til at arbejde sammen i fremtiden blev mere sådan: ‘Ja, det her kunne passe rigtig godt sammen.’ Det var det, der skete.«
»Jeg tror, at vi har haft for mange ændringer de sidste par år, som har forårsaget den ubalance holdet har indfundet sig i de sidste par år,« siger Larry Foyt med henvisning til AJ Foyt Racings dårlige år. Heller ikke i år har det været nogen stor succes at følge holdet, der i øvrigt måtte opgive raceren med #11 som følge af en sponsorkonflikt med ROKiT.
| Sæson | Kørere |
| 2019 | Matheus Leist & Tony Kanaan |
| 2020 | Charlie Kimball, Tony Kanaan (runde 1, 5-9), Dalton Kellett (2-4, 1-11, 12-13) og Sébastien Bourdais (12-14) |
| 2021 | J. R. Hildebrand (runde 6 (Indy 500)), Dalton Kellett, Charlie Kimball (5-6, 16) og Sébastien Bourdais |
| 2022 | Dalton Kellett, Tatiana Calderón (1, 3-5, 7-9), J. R. Hildebrand (2 og 6), Kyle Kirkwood |
Dalton Kellett har meddelt, at han stopper hos AJ Foyt Racing, og at hans fremtid står i usikkerhedes tegn.
An update#INDYCAR pic.twitter.com/tvJttRdOQd
— Dalton Kellett (@Dalton_Kellett) October 11, 2022
»Jeg tror, at uanset om det en et- eller flerårig kontrakt, så vil vi altid bestræbe os efter den bedste indsats på alle områder, uanset om det er strategi, pitstop eller farten på bilen under kvalifikationerne. Den flerårige kontrakt giver os virkelig mulighed for at bygge på, samt have et fundament, som vi kan etablere det første år,« lyder det fra Benjamin Pedersen på et virtuelt pressemøde. Danskeren bemærker at der med garanti er ting der kan forbedres når sæson 2023 lakker mod enden, og netop derfor er en flerårig kontrakt en rigtig god plan.
»Der vil helt sikkert være ting, som jeg kan gøre bedre i mit første år, netop fordi at det er et rookie-år – men det er også det fantastiske ved at have en flerårig kontrakt. Jeg prøver bare at tænke langsigtet i programmet, og gøre bilen, holdet og mig selv bedre,« tilføjer Foyts nye dansker og afrunder:
»Det er ret fedt at være i en underdog-position, for det kan man kun gå videre med. Jeg er virkelig spændt på at være en del af et.«
Tre gange Danish Dynamite
Christian Rasmussen skifter i 2023 Andretti Autosport ud med HMD Motorsports, hvor han får selskab af hele syv holdkammerater i garagen såvel som på banerne. Christian Lundgaard har sikret sig en flerårig kontraktforlængelse med Rahal Letterman Lanigan Racing, der også bringer ham på banen i 2023 – og med en ny omgang Dannebrog bliver der nok at holde øje med vest for Atlanten når vi nærmer os foråret.
I løbet af året er bekendtskabet mellem Christian Rasmussen og Benjamin Pedersen blevet stærkt, men IndyCar-seriens nye dansker har ikke haft meget med seriens ”gamle” dansker at gøre.
»Jeg har ikke spændt meget tid med Christian (Lundgaard, red.), mest af alt fordi vi har været i to forskellige serier, men jeg har talt en del med Christian Rasmussen i år, og jeg ser frem til at møde endnu en Christian i garagen. Der er en del danskere i garagen næste år, hvilket jeg er stolt af, så jeg ser meget frem til det,« lyder det fra Benjamin Pedersen.
Efterlader spændingen dig med en masse spørgsmål? Så fortvivl ej! Her på Boxengasse gør vi kunsten fra i fjor efter og laver en sæsonguide for NTT IndyCar Series’ sæson i 2023.
Hvordan følger du NTT IndyCar Series?
Bliv medlem af Boxengasses IndyCar- og Christian Lundgaard-fangruppe her.
Bliv medlem af Boxengasses Benjamin Pedersen-fangruppe her.
Hvis din interesse også fanger motorsport generelt, så kan du føle Boxengasse på Facebook her, samt blive medlem af vores Facebook-gruppe her.
Har du Twitter kan vi også følges her: https://twitter.com/Boxengassedk.