NTT IndyCar Series annoncerede mandag det tyske teknologifirma, Mahle, som ny hybridleverandør når serien i 2024 skifter til hybridmotorer.
Tidligere på måneden annoncerede IndyCar-serien også, at de planlagte 2,4-liters twinturbo-motorer bliver droppet og ikke erstattet. Dermed vil serien beholde de nuværende 2,2-liters motorer, og da der stadig mangler plads til at montere et ERS-batteri i Dallara W12-motorerne, passer valget om at gå fremtiden i møde med Mahles produkter godt til serien.
»Vi sætter pris på den innovative løsning, som Mahle Powertrain igangsatte samt deres hårde arbejde i udviklingen af vores hybridsystem. Vi er også taknemmelige for Chevrolet og HPD (Honda Power Development, red.), såvel som IndyCar-teamet, for deres tætte samarbejde i dette vigtige projekt,« lyder det fra IndyCar-præsident Jay Frye.
Hvordan følger du NTT IndyCar Series?
Bliv medlem af Boxengasses IndyCar- og Christian Lundgaard-fangruppe her.
Bliv medlem af Boxengasses Benjamin Pedersen-fangruppe her.
Hvis din interesse også fanger motorsport generelt, så kan du føle Boxengasse på Facebook her, samt blive medlem af vores Facebook-gruppe her.
Boxengasse er også på Twitter, og du finder os lige her.