2 min. læsning

RLL er klar med fire biler til Indianapolis 500 i 2023

Christian-Lundgaard-Indianapolis-500-Practice-James-Black_Large-Image-Without-Watermark_m56770
Udgivet
Foto
Del artikel

Christian Lundgaards hold, Rahal Letterman Lanigan Racing, vil stille til start med fire biler til 2023’s udgave af det legendariske Indianapolis 500. Det oplyste en anonym medarbejder til Boxengasse mandag eftermiddag dansk tid, og mandag aften dansk tid bekræfter RLL medejer Bobby Rahal.

»Vi har en fjerde deltager klar til Indianapolis 500. Vi vil løfte sløret for yderligere detaljer snart, muligvis indenfor de næste 30 dage – vi vil have en fjerde racer klar, det er helt sikkert. Vi er ikke sikre på hvem der skal køre den fjerde racer, men vi har sponsoraftalen på plads,« lyder det fra Bobby Rahal. En sponsoraftale er det eneste der sikrer et IndyCar-holds økonomi, og derfor er netop dét altafgørende for om projektet kan blive til virkelighed.

Ifølge flere amerikanske kilder er der tale om den tidligere IndyCar-kører Ryan Hunter-Reay, men den selvsamme kilde kan ikke bekræfte med sikkerhed, at der er tale om den 41-årige texaner.

Boxengasse følger sagen.

Hvordan følger du NTT IndyCar Series?

Bliv medlem af Boxengasses IndyCar- og Christian Lundgaard-fangruppe her.

Bliv medlem af Boxengasses Benjamin Pedersen-fangruppe her.

Hvis din interesse også fanger motorsport generelt, så kan du føle Boxengasse på Facebook her, samt blive medlem af vores Facebook-gruppe her.

Det er god stil at dele godt indhold med andre

Giv os gerne et like på Facebook og følg vores gruppe Nyt om Motorsport – så er du altid opdateret!

Bag artiklen

Lyt med på seneste episode