1 min. læsning

Kyle Larson kører Indy500 med AMIT i 2024: – Jeg er super begejstret!

Kyle Larson - Verizon 200 at the Brickyard - By_ Chris Jones_Ref Image Without Watermark_m66005
Udgivet
Foto
Del artikel

I torsdags annoncerede Arrow McLaren IndyCar Team (AMIT) at den californiske NASCAR-mester fra 2021, Kyle Larson, får debut i det legendariske Indianapolis 500 i 2024.

Tidshorisonten for annonceringen synes måske at være lidt mærkelig, men det var med ganske god grund. Torsdag var der nemlig præcis 500 dage til Indianapolis 500 2024, og dermed er det første sæde i 2024-sæsonen officielt bemandet.

– Jeg er super begejstret. At deltage i Indianapolis 500 er én af mine drømme og noget, som jeg virkelig har villet i lang tid – det er en drengedrøm der går i opfyldelse, lyder det fra Kyle Larson.

Arrow McLaren Indycar Team er naturligvis hovedaktøren bag annonceringen, men også Hendricks Motorsport får en stor rolle, da det er Larsons nuværende hold i NASCAR.

Hvordan følger du NTT IndyCar Series?

Bliv medlem af Boxengasses IndyCar- og Christian Lundgaard-fangruppe her.

Bliv medlem af Boxengasses Benjamin Pedersen-fangruppe her.

Hvis din interesse også fanger motorsport generelt, så kan du føle Boxengasse på Facebook her, samt blive medlem af vores Facebook-gruppe her.

Boxengasse er også på Twitter, og du finder os lige her.

Det er god stil at dele godt indhold med andre

Giv os gerne et like på Facebook og følg vores gruppe Nyt om Motorsport – så er du altid opdateret!

Bag artiklen

Lyt med på seneste episode