FIA WEC 2022 skal i weekenden afgøres på Sakhir Circuit i Bahrain, og det er samtidigt ikke blot årets VM-finale, men også et punktum for en klasse, der har defineret sportsvognsverdenen i årevis. Weekendens løb i Bahrain er nemlig det endegyldigt sidste for GTE Pro som vi kender den.
Samtidigt er der lagt op til en hæsblæsende finale på tværs af alle fire klasser – i Hypercar kommer Alpine og Toyota til Bahrain med et helt lige pointantal, og kun i LMP2 tegner der sig en lille favoritværdighed til titlen her inden det går løs med den otte timer lange sæsonfinale.
GTE Pro siger farvel
GTE Pro bliver udfaset efter denne sæson, mens GTE Am kører én sæson mere, inden den store udskiftning mod de kommende GT3 ‘Premium’-racere sker i 2023.
Dermed er der lagt op til et punktum for Pro-kategorien for de vilde GT-racere, der kom på banen i 2012 og var bedst kørende i 18/19 med hele seks producenter. De tre er i øvrigt med i weekendens finale – nemlig Corvette, Ferrari og Porsche.
Sidste års finale endte i karambolage mellem de to sidstnævnte, og alt peger i retning af et nyt, direkte opgør om titlen mellem Ferrari og Porsche, for med weekendens løbsdistance på otte timer er der en halv gang flere point på spil i forhold til et normalt sekstimersløb i FIA WEC.
Og det kan få markant indflydelse, når den sidste VM-titel i GTE Pro skal deles ud. Ferraris #51 med James Calado og Alessandro Pier Guidi kommer til finalen med 120 point mod 109 hos Michael Christensen og Kevin Estre på andenpladsen.
Det betyder, at Estre og Christensen kan runde GTE Pro-æraen af med en VM-titel, såfremt de tager pole position og vinder – eller hvis de bliver nummer to, Ferrari #51 bliver maksimalt nummer fem og kollegerne fra #91 ikke vinder.
Endelig kan det også lade sig gøre med en tredjeplads i Bahrain såfremt hverken #51 eller #91 vinder.
Thiim og Sørensen i direkte titelfight hos Aston Martin
I naboklassen GTE Am ligger det allerede fast, at en dansker ender med en ny kørertitel – men det ligger ikke fast, hvem. Det bliver en direkte duel mellem to gange Aston Martin, og ditto en direkte duel mellem Marco Sørensens TF Sport og Nicki Thiim for Northwest AMR.
Sørensen og Le Mans-vinderne fra TF Sport kommer til Bahrain med en føring på 123 point mod Northwest AMR’s 103.
Det betyder kort fortalt, at TF Sport er verdensmestre, såfremt de ender foran Northwest-raceren eller hvis begge biler udgår. Og Northwest AMR vil omvendt skulle score mindst 21 point mere end rivalerne, hvilket kan lade sig gøre på flere måder – fx ved kombinationen af pole og sejr, hvorved Nicki Thiim og Northwest AMR kan blive mestre, såfremt Aston Martin-rivalerne slutter P4 eller ringere.
TF Sport kommer i øvrigt til Bahrain med en sejr i bagagen fra seneste runde i Japan, mens Iron Dames ved den lejlighed tog andenpladsen og satte endnu et stærkt resultat på listen for i år.
Weekendens løb bliver i øvrigt det sidste i Ferrari for Michelle Gatting og co, for Iron Lynx/Iron Dames skifter i 2023 til Lamborghini. De har selvsagt ingen bil til GTE Am, men det italienske team arbejder videre på at finde en løsning, så de også er at finde i WEC i 2023. Dette er dog ikke faldet på plads endnu.
Åben mesterskabsduel i Hypercar
Indrømmet, topklassen i prototyperacing har i nogle sæsoner blot higet efter det store rykind, som kommer i Hypercars til næste sæson. Fabrikkerne står nærmest i kø til at stille op til et fantastisk 100-års jubilæum på Le Mans næste sommer.
Men weekendens finale i Hypercar står med gode kort på hånden til at blive lidt af en gyser – for førstepladsen er aktuelt delt mellem Toyota og Alpine. Begge biler, Toyota #8 og Alpines #36, har nemlig 121 point med til Bahrain, og fighten om titlen er derfor helt åben mellem Sebastien Buemi, Brendon Hartley og Ryo Hirakawa i Toyota og Alpines André Negrao, Nicolas Lapierre og Matthieu Vaxiviere. Toyotas #7 har også en teoretisk mulighed for at tage VM-titlen endnu.
Løbet i weekenden er også Alpines farvel til Hypercar i den form, som det kører lige nu. A480-raceren går på pension, men Alpine arbejder for fuld kraft mod et comeback med en ny Hypercar til 2024.
Hos Peugeot er sæsonfinalen den sidste helt offentlige test af 9X8 for i år. Raceren har til weekenden fået en lidt lettere BOP, og Peugeot åbnede da også med at være hurtigst i de to første frie træninger her til eftermiddag.
Fem teams i spil til LMP2-titlen
Engelske JOTA Sport kører ind til sæsonfinalen som titelfavoritter med Roberto Gonzalez, Antonio Felix da Costa og Will Stevens i #38 med 28 points føring ned til United Autosports #23, mens også RealTeam by WRT’s to racere samt Prema Orlen Team alle potentielt kan gøre det, hvis resultaterne flasker sig.
I LMP2 Pro/Am kan vi også få et mesterskab på danske hænder, for AF Corses #83 med Nicklas Nielsen, Alessio Rovera og Francois Perrodo kommer til Bahrain i føring med otte points ned til Algarve Pro Racing, mens Ultimates #35 matematisk har chancen – men de er 37 point nede.
Der er med andre ord lagt op til et sandt finalebrag i ørkenen – og et stort farvel til GTE Pro, der har givet os så meget action i ti år samt tre danske VM-titler til henholdsvis Nicki Thiim/Marco Sørensen (2016/2020) og Michael Christensen i 18/19 SuperSeason.
Løbet køres fra klokken 12.00 lørdag. Det kan som altid følges på FIA WEC’s app samt på Eurosport og på TV2 Play.
Husk, at du altid får det nyeste om international og dansk motorsport her på Boxengasse. Så følg os på http://www.facebook.com/boxengasse og på vores gruppe, https://www.facebook.com/groups/nytommotorsport/