2 min. læsning

Jacob Mathiassen og Insight Racing er klar til kamp i TCR Denmark

NM_Mathiassen_Test_21 (5 of 5)
Udgivet
Foto
Del artikel

Sæsonen er endelig i gang for Jacob Mathiassen og Insight Racing i TCR Denmark, som i starten af denne uge havde sin første officielle test på FDM Jyllandsringen forud for næste måneds sæsonpremiere. 

Testen gav et godt første indtryk af det, der for Jacob er en ny bil til i år. Hobrogenseren kører fortsat i en Alfa Romeo Giulietta TCR i den danske motorsports topserie, men årets bil er helt ny, og rummer en stribe afgørende ændringer i forhold til den, som Mathiassen i 2020 kørte til en samlet femteplads i mesterskabet. 

– Det har været en god test for os. Det er en meget anderledes bil end den gamle på flere områder, så vi har prøvet en del ny teori og nye løsninger af på bilen denne gang. Vi har stadig lidt arbejde foran os, men med testens fjerdebedste tid ser vi ud til at være med fremme, siger han og tilføjer:

– Jeg ved, at jeg kan finde lidt mere tid bag rattet, og der er også lidt mere at hente i bilen endnu.

Ny dansk/norsk trio

Jacob Mathiassen har til i år to holdkammerater hos Insight Racing i Alfa Romeo Giulietta-racerne. Foruden norske Kristian Moe Sætheren, som i flere år har været en del af det danske team, så er Philip Lindberg også kommet til. 

Lindberg er ny i TCR Denmark og den forhjulstrukne TCR-bil, men det har ikke stoppet sparringen omkring udviklingsarbejdet på bilerne. Den er i fuld gang, forklarer Jacob Mathiassen.

– Det er super godt, at vi har fået Philip med. Han har gjort et godt stykke arbejde indtil nu, og vi har fået masser af god sparring over de her par testdage. Det er altid vigtigt at kunne dele hinandens indtryk af ændringerne på bilernes opsætning. Han kører i min bil fra sidste sæson, så vi har hentet en del erfaringer ved at kunne matche sidste års bil op mod den nye, forklarer han. 

Godt at være tilbage

De officielle testdage er sæsonens første opgave for feltet, og det er derfor også en stor glæde for Jacob og hele teamet at være tilbage på asfalten efter en lang vinter. 

– Jeg tror, det har været en lang vinter for os allesammen. Vi viste god fart gennem 2020, og derfor er det også rart at stå her efter en lang vinter med masser af hårdt arbejde for at finde det, der skulle til, forklarer Jacob Mathiassen. 

Jacob Mathiassen Racing

Det er god stil at dele godt indhold med andre

Giv os gerne et like på Facebook og følg vores gruppe Nyt om Motorsport – så er du altid opdateret!

Bag artiklen

Lyt med på seneste episode