2 min. læsning

Otte timer til at sikre mesterskabet

Foto: Algarve Pro Racing
Udgivet
Foto
Del artikel

Efter sidste weekends dobbeltsejr på Dubai Autodrome har det amerikanske team med den thy’ske stjernekører placeret sig på en delt førsteplads i mesterskabet. Lykkes det at sikre titlen bliver det Malthe Jakobsens tredje ALMS-titel i træk, men det bringer ikke den hurtige thybo ud af fatning:

“Sidste weekend var mere succesfuld, end vi havde turdet håbe på, for det er seriøse konkurrenter, vi er oppe mod. Det ville komme bag på mig, hvis vi kommer gennem weekenden med yderligere to sejre – men mindre kan jo også sikre mesterskabet, og i den sidste ende er det målsætningen”, siger Malthe Jakobsen, der glæder sig til at afslutte årets asiatiske mesterskab:

Foto: Algarve Pro Racing

“Det er altid intenst og sjovt at køre herude, ikke mindst fordi løbene ligger i forlængelse af hinanden. Det giver mere tid til at hygge med teamet, og det har jeg sat stor pris på. Vi har forberedt os til weekenden så godt, vi kan, men der har også været plads til hygge og afslapning, og det er også vigtigt”, siger Malthe Jakobsen, som sammen med Louis Deletraz og teamejer George Kurtz kommer både forberedt og udhvilede til weekendens to løb.

Weekendens to løb starter lørdag og søndag klokken 12.00 dansk tid og kan ses live på Asian Le Mans Series’ Youtube-kanal.

Tidsplan for Asian Le Mans Series på Yas Marina Circuit

  • Fredag
    13.00 – Free Practice 1
    16.45 – Free Practice 2
  • Lørdag
    07.10 – Kvalifikation
    12.00 – Race 1
  • Søndag
    13.30 – Race 2

 

Jakobsen Motorsport

Det er god stil at dele godt indhold med andre

Giv os gerne et like på Facebook og følg vores gruppe Nyt om Motorsport – så er du altid opdateret!

Bag artiklen

Lyt med på seneste episode