2 min. læsning

Frederik Schandorff lander dobbeltprogram hos Inception Racing

#70: Inception Racing, McLaren 720S GT3, GTD: Brendan Iribe, Frederik Schandorff, Ollie Millroy, Jordan Pepper, #59: Crucial Motorsports, McLaren 720S GT3, GTD: Lance Bergstein, Jon Miller, Patrick Gallagher
Skrevet af
Udgivet
Foto
Del artikel

Frederik Schandorff har med sit nye engagement hos McLaren-teamet Inception Racing for alvor fået gang i hjulene – og nu er en travl 2022-sæson på plads. Frederik Schandorff kan nemlig her til morgen præsentere et dobbeltprogram hos Inception Racing, hvor han kører sprintserien i IMSA for teamet samt GT World Challenge Europe Endurance Cup. Dermed kører Frederik Schandorff og Inception Racing også 24 Hours of SPA til sommer.

I IMSA deler Schandorff bil med Brendan Iribe, mens Iribe og Schandorff i GT World Challenge får Ollie Millroy med.

Frederik Schandorff får nu en hel sæson med Inception Racing – han kom til teamet i fjor og debuterede i forbindelse med 2021-udgaven af Petit Le Mans. Foto: Inception Racing

– Det er en fantastisk nyhed, som har været længe undervejs. Jeg er lykkelig over at aftalen er kommet i stand på en måde, hvor jeg kommer til at kæmpe i to af verdens største GT-mesterskaber. Jeg kørte mit første løb for Inception Racing i efteråret, hvor jeg fik ros for min indsats. Det er et stærkt hold, og de har en stærk bil i deres McLaren 720S GT3, som passer godt til min kørestil. Jeg er samtidig glad for, at jeg sideløbende med min aftale med Inception Racing kan bevare mit samarbejde med Lamborghini, hvor jeg fortsat fungerer som test- og udviklingskører for motorsportsafdelingen, forklarer Frederik Schandorff i en udsendt pressemeddelelse.

Det er god stil at dele godt indhold med andre

Giv os gerne et like på Facebook og følg vores gruppe Nyt om Motorsport – så er du altid opdateret!

Bag artiklen

Lyt med på seneste episode