Kevin Magnussen har fået den perfekte start på livet som BMW-kører, for danskerens holdkammerat Dries Vanthoor satte torsdag aften dansk tid BMW nr. 24 på pole position til weekendens 24-timersløb på Daytona.
Og Magnussen er godt tilfreds med belgierens indsats, som han giver rosende ord med på vejen.
– Det er en stærk start på sæsonen og en kæmpe præstation af hele holdet. Virkelig godt kørt af Dries Vanthoor og en stor motivation, inden det for alvor går løs med 24-timersløbet på lørdag, siger Kevin Magnussen i en pressemeddelelse.
– Jeg ser frem til at komme i gang med arbejdet og håber naturligvis, at vi er i samme position, når vi kører forbi målflaget på søndag, lyder det fra Kevin Magnussen.
Danskerens holdkammerat satte hurtigste omgang i GTP-kvalifikationen til Rolex 24 at Daytona, hvorfor Magnussens BMW starter løbet forrest, når det skydes i gang lørdag klokken 19.40 dansk tid.

BMW stjal også de negative overskrifter i kvalifikationen.
Der var ikke engang kørt fem minutter af den 15 minutter lange kvalifikation, før Sheldon van der Linde i BMW’s nr. 25 fik et problem og stallede.
Acuras Nick Yelloly var nærmeste konkurrent til Vanthoor, mens Felipe Nasr satte Porsche nr. 7 ind på tredjepladsen.
Frederik Vesti og Whelen Cadillac nr. 31 starter lørdag fra fjerde position. Det var Jack Aitken, der satte kvalifikationstiden.
Du kan få det fulde overblik over, hvordan det gik i kvalifikationen i både GTP og de andre klasser, hvor det vrimler med danske kørere lige her.
Hvis du vil være bedst muligt klædt på til weekendens Daytona, der er årets første store racerløb, kan du også lytte til Boxengasses nye podcast.
Her gennemgår vi alle 13 danskeres holdkammerater og vinderchancer, og så har vi besøg af Malthe Jakobsen, der blandt andet fortæller om sin nye holdkammerat, superstjernen Colton Herta.
Du finder podcasten herunder eller i din foretrukne podcastapp: