Nicklas Nielsen tilfreds før Qatar: ‘Vi er et bedre sted end sidste år’

Foto: Ferrari Media
Udgivet
Foto
Del artikel

Nicklas Nielsen er godt tilfreds forud for WEC-sæsonstarten i Qatar, for Ferrari kommer bedre forberedt ind til sæsonen end sidste år.

Sådan lyder vurderingen fra den danske Le Mans-vinder ifølge Sportscar365 efter prologen sidste weekend, hvor Ferrari og resten af verdenseliten fik mulighed for at teste alt før WEC-premieren 28. februar.

– Det, der er rart i forhold til sidste år, er, at vi føler os mere forberedte, og at vi er et bedre sted. Vi ved, hvad vi har, og vi er ret tilfredse med den måde, vores bil opfører sig på. Jeg håber, at billedet er det samme til løbet, men vi må vente og se, siger Nicklas Nielsen.

Ferrari-stjernen siger, at italienerne primært fokuserede på sig selv, og at det er svært at vurdere, hvor flere af de største konkurrenter står forud for sæsonen.

– Vi fokuserede stort set kun på os selv. Det var svært at forstå, hvad de andre lavede. Porsche kørte ikke rigtig nogen løbssimulationer, og Toyota var også svære at læse, siger danskeren.

Krævende bane i Qatar

Sæsonpremieren er igen i år Formel 1-banen Lusail i Qatar, og den er speciel, fortæller Nicklas Nielsen til Ferraris hjemmeside.

– Lusail-banen er meget imponerende, og for at sætte en god omgangstid skal man være meget smooth. Sammenlignet med andre baner er den kendetegnet ved et højt vejgreb og et usædvanligt fladt layout uden højdeforskelle, så det er vigtigt at finde de bedste referencepunkter til nedbremsningerne, siger den 27-årige dansker.

– Anden og tredje sektor er de mest interessante set fra en kørers perspektiv, fordi de byder på en kombination af skiftende mellem- og højhastighedssving. Især i den tredje sektor er dæk-management afgørende. Track limits spiller også en vigtig rolle i Qatar.

Nicklas Nielsen stiller igen op for Ferrari. Foto: Ferrari Media

Efter en veloverstået prolog glæder Nicklas Nielsen sig til for alvor at komme i gang med WEC-sæsonen 2025.

– Det bliver godt at få skudt gang i den nye sæson. Forrige år sluttede vi som treer i mesterskabet, sidste år som toer, så det gælder med andre ord om at holde stilen. Jeg synes, at prologen er gået som forventet. Vi fik kørt en masse omgange i bogen og lærte nyt om vores opdaterede Ferrari 499P. Lusail-banen er en krævende bane med højt greb, så nøglen til succes bliver stabil kørsel og ultrahøjt fokus på dækslid, lyder det fra Nicklas Nielsen i en pressemeddelelse.

Nicklas Nielsen deler igen i år Ferraris Hypercar #50 med Antonio Fuoco og Miguel Molina, som han vandt Le Mans med i fjor.

Du kan læse alt om Nicklas Nielsen og resten af de danske WEC-kørere, så du er fuldt klædt på til sæsonstarten, i Boxengasses store guide lige her.

Du kan også høre Boxengasses podcast som optakt til sæsonen. Her har vi besøg af Peugeots nye stjerne Malthe Jakobsen. Du finder podcasten herunder eller i din podcastapp:

Giv os gerne et like på Facebook og følg vores gruppe Nyt om Motorsport – så er du altid opdateret!

Bag artiklen

Lyt med på seneste episode