Porsche lykkedes – overraskende nok for mange – med at splitte de dominerende Ferrarier i årets Le Mans og tage en andenplads med den ene af de tre biler fra Porsche Penske Motorsport.
Desværre for danske Michael Christensen var det ikke hans bil #5, der endte på skamlen. Han måtte i stedet nøjes med en sjetteplads, hvilket i øvrigt gjorde ham til løbets bedste dansker efter diskvalifikationen af Ferrari #50 med Nicklas Nielsen.
Løbet startede ellers på bedst tænkelig vis for Michael Christensen og teamet i #5. For Julien Andlauer startede bilen fra tredje position, og der var end ikke kørt en halv omgang på Circuit de la Sarthe, før franskmanden havde passeret begge de to Jota Cadillacs, der havde udgjort første startrække.
Derfra førte teamet det meste af løbets første to timer.
En straf til Mathieu Jaminet endte med at blive dyr og sende danskerbilen ned i rækkerne, hvorfra de aldrig rigtigt kom i spil til noget sjovt igen. Bremseproblemer, en punktering og yderligere straffe hjalp ikke på det.
– Jeg er stadig skuffet og frustreret. Vi giver så meget af os selv i både planlægning og eksekvering af det her løb. Man bruger så mange, mange timer på forberedelse, og selvom vi langt fra så os selv som favoritter, så så det pludselig ud til, at vi kunne blande os i topkampen, hvis vi kørte et perfekt løb, siger Michael Christensen.
– Men vi løb tidligt ind i nogle af de problemer, der ikke er plads til. Generelt set, så manglede vi til tider lidt fart i bilen og vi havde nok ikke været med i kampen om sejren, men vi havde så mange små uheld, der gik os imod, hvilket var dybt frustrerende, fortsætter danskeren, der tidligere har vundet GTE Pro-klassen i verdens hårdeste motorløb.
– Vi fik vist gode takter en gang imellem og selvfølgelig var vi optimister efter den gode start. Men sådan er Le Mans. Det er benhårdt og selv bittesmå ting gør, at du lige pludselig ikke er i spil om sejren, men blot kæmper om placeringerne nede i feltet. Og det er absolut ikke den ambition, vi starter løb med, siger Michael Christensen.
Med sjettepladsen fulgte 16 point til verdensmesterskabet og tabellen i FIA WEC. Her er Michael Christensen på en samlet 15. plads med fire afdelinger tilbage af sæsonen.
Den fortsætter i São Paulo 13. juli.