Hele tre danskere er i spil til titlen i Asian Le Mans Series, der finder sin afgørelse i weekenden, når tredje afdeling køres på Formel 1-banen i Abu Dhabi.
Malthe Jakobsen og Crowdstrike Racing ligger på en delt førsteplads i mesterskabet inden de to afgørende fire-timersløb, der køres lørdag og søndag. Malthe Jakobsen kommer direkte fra en dobbeltsejr i den foregående afdeling i Dubai – og før det en kæmpesejr på Daytona.
Den unge thybo deler Crowdstrikes #04 med Louis Delétraz og teamejer George Kurtz, og skal sørge for at slå Cetilar Racings trio med Antonio Fuoco, Charles Milesi og Roberto Lacorte.
Michael Jensen, som i fjor vandt mesterskabet sammen med netop Malthe Jakobsen, er 16 point efter sin landsmand, så han og Algarve Pro Racing-holdkammeraterne Enzo Trulli og Tom Dillmann kommer på lidt af en opgave.
Der kan maksimalt hentes 52 point i de to løb, så også Mikkel Jensen og United Autosports er akkurat med i mesterskabskampen. Men med en margin på 51 point op til de førende i tabellen, skal der mirakler til for den nye McLaren-dansker og hans holdkammerater, Giorgio Roda og Grégoire Saucy.
I feltet finder vi også High Class Racing, der har en bil med i både LMP2-klassen og i LMP3-klassen. I førstnævnte finder vi Jens Reno Møller og Theodor Jensen, mens Philip Lindberg er den ene kører i LMP3-bilen. Lindberg kan i øvrigt også ende med guld i klassen.
Husk, at du kan støtte vores fortsatte arbejde med Boxengasse på 10er, så vi kan lave meget mere af det, som både vi og I brænder for: Motorsport!
Se meget mere her: https://10er.com/boxengasse
Herunder kan du finde streams til både kvalifikationen lørdag, første løb lørdag og andet løb søndag, der alle vises gratis på Asian Le Mans Series’ YouTube.