Som Boxengasse søndag kunne erfare, er en uvis andel af IndyCar-feltet mandag og tirsdag på Sebring International Raceway, for at teste sæson 2024’s nye 2,2-liters motorer.
Det var dobbelt op på Andretti Autosport med Romain Grosjean i front, men efterfulgt af en Kyle Kirkwood der blot var 30 millisekunder fra at slå sin franske holdkammerat af tronen. Colton Herta, der ellers var hurtig i den californiske pre-test The Thermal Club, var nede på en syvendeplads, mens Devlin DeFrancesco tog en femteplads.
På en tredjeplads finder vi Juncos Hollinger Racings 77’er i form af Collum Ilott, der ikke manglede meget for at give de to Honda-kørere konkurrence i feltets top-3. Hans nye holdkammerat, 33-årige Augstín Canapino, var næstsidst i form af en niendeplads, kun hurtigere end Team Penskes Will Power.
Hos Chip Ganassi Racings enlige besætning kunne Marcus Armstrong atter finde melodien, og newzealænderen sluttede med #11-raceren på fjerdepladsen. Armstrong er én af de ikke-danske kørere, som vi her på Boxengasse holder et vågent øje med i 2023.
Hvordan følger du NTT IndyCar Series?
Bliv medlem af Boxengasses IndyCar- og Christian Lundgaard-fangruppe her.
Bliv medlem af Boxengasses Benjamin Pedersen-fangruppe her.
Hvis din interesse også fanger motorsport generelt, så kan du følge Boxengasse på Facebook her, samt blive medlem af vores Facebook-gruppe her.
Boxengasse er også på Twitter, og du finder os lige her.