2 min. læsning

F1: Oscar Piastri med endnu en pole i uheldspræget kvalifikation på Imola

IMOLA, ITALY - MAY 17: Oscar Piastri of Australia driving the (81) McLaren MCL39 Mercedes leaves the garage during qualifying ahead of the F1 Grand Prix of Emilia-Romagna at Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari on May 17, 2025 in Imola, Italy. (Photo by Steven Tee/LAT Images)
Skrevet af
Udgivet
Foto
Del artikel

Den legendariske og ikoniske italienske bane, Imola, bonus-hjemmebanen for Ferrari, stod for skud, da Formel 1 feltet for få minutter siden skulle kvalificere sig til søndagens løb.

Lando Norris, Max Verstappen og Oscar Piastri har skiftevis taget pole position i sæsonens første seks løb, specielt de to sidstnævnte, som siden Kina har sikret sig alle pole positions.

Ganske få minutter inde i Q1 satte Yuki Tsunoda den voldsomt i væggen i Villeneuve chikanen med 12 minutter igen. I gengivelsen viste det, hvordan han tog kerben på indersiden lidt for hård og endte med at rulle rundt ovenpå barrieren, inden han heldigvis landede med den rette side op. Den bil skulle genbygges meget inden løbet søndag. Uden en tid i kvalifikationen og med de skader ender han formentlig med at starte fra pitlane.

“Debutanten” Franco Colapinto havde også et stort uheld med få sekunder tilbage af Q1. Colapinto som har erstattet Jack Doohan, i et skifte som har været ganske omtalt i medierne, starter P15 søndag, da den bedste tid faktisk havde fået ham ud af Q1 uden uheldet. Flavio Briatore sagaen kunne godt tænkes at fortsætte i medierne resten af denne weekend.

Store Q2 overraskelser!

Oliver Bearman lignede kortvarigt, at han akkurat fik kæmpet sin Haas racer over stregen i øjeblikket det røde flag kom ud. Det varede dog blot et minut før tiden blev annulleret og Bortoletto derimod kom i Q2 frem for Bearman. Dommerne blev dog i tvivl og trak Q2 starten langt ud, for at være sikre på om Bearman eller Bortoletto skulle med videre.

Mercedes satsede stort i Q2, fordi de fortsat mente Mediumdækkene var de hurtigste. Deres to hurtigste tider var dog sat på softdækkene. Modsat var Sainz voldsomt hurtig i sin Williams, hvor han med 0.016 sekunder foran Piastri, var hurtigst af alle i Q2.

Modsat var det skidt i Ferrari-garagen. Både Hamilton og Leclerc kom ikke ud af Q2, og starter dermed hhv. 11’er og 12’er i morgen. Store frustrationer og modløshed hos hjemmebaneholdet.

Leclerc, Hamiltion, Antonelli, Bortoletto og Colapinto røg ud af Q2

Begge Astons og Williams’ racere i Q3

Det var ikke kun en overraskelse af begge Ferrari’er røg ud i Q2. Det at vi kunne finde begge Aston Martins og Williams racere i Q3 var en større overraskelse, og at de reelt set var konkurrencedygtige var imponerende. Til denne historie er bonusinformationen af Alonso sluttede P5 i Q3.. på et sæt brugte medium dæk!

Med sidste mulighed i magasinet, skulle Verstappen give den alt han kunne, men befandt sig 0.034 sekunder bag Piastri som sluttede på pole position.

Top 5: Piastri, Verstappen, Russel, Norris og Alonso

Giv os gerne et like på Facebook og følg vores gruppe Nyt om Motorsport – så er du altid opdateret!

Bag artiklen

Lyt med på seneste episode