Michelle Gatting er klar til sit tredje Rolex 24 at Daytona med Iron Dames, men denne gang har teamet et nyt våben.
For det lyserøde team har skiftet den besværlige Lamborghini Huracán ud med en Porsche 911, der passer meget bedre til Michelle Gatting og de tre andre kvinder på holdet.
– Det er dejligt at komme væk fra Lamborghini’en. Det er bare et mere naturligt match for os med Porsche, siger Michelle Gatting til Boxengasse før det ikoniske 24-timersløb på Daytona.
– Lamborghini’en er den tungeste bil på gridden, og vi ved, hvor svær den er at køre. Det er ikke noget, jeg savner overhovedet. Den bil lå ikke særligt godt til os, og vi fik ikke den support, som vi skulle have, fortsætter danskeren.
Skal undgå fejl
Nu har Gatting og Iron Dames-holdkammeraterne en bil, som de føler sig tilpas i, og det er yderst vigtigt, når man skal præstere på sit absolutte topniveau i 24 timers intenst racerløb.
– Det er bare vigtigt, at du ikke kører rundt i noget, som du er usikker i. Et sving som eksempelvis Busstop-chikanen er et sted, hvor du virkelig skal kunne stole på bilen. Man skal turde køre gennem svinget med en vis hastighed, fortæller Michelle Gatting og tilføjer:
– Hvis du ikke kommer ordentligt igennem dér, fordi du ikke stoler på din bil, eller fordi du er bange for at gå på gassen, så taber du en masse tid.
Gatting er overbevist om, at skiftet fra Lamborghini til Porsche forbedrer Iron Dames’ chancer for et godt resultat i GTD-klassen, hvor konkurrencen er skarp.
– Vi skal bare undgå at lave fejl, undgå at køre ind i nogen og undgå at skade bilen tidligt i løbet. Så tror jeg, at vi kan være med, hvor det er sjovt, siger den nyudnævnte Porsche-fabrikskører.
Går efter uret
Netop Porschen gav sidste år Iron Dames sejren i ELMS-løbet på Imola, mens GTE-udgaven af bilen førte teamet til WEC-sejr i Bahrain i 2023 og teamets hidtil bedste Le Mans-placering som nummer fire samme år.
Michelle Gatting er blevet nummer 18 og 6 i sine to første Daytona-starter, men nu skal Rolex Daytona-uret vindes.
– Det er jo altid dét, vi kører for. Det er derfor løbet er så stort og anerkendt. Det er på grund af det ur. Alle klassevinderne vinder det ur.
– Jeg er jo meget overtroisk, men jeg vil sige, at vi kommer med den største chance i år, af alle de år vi har været her. Men når det er sagt, så er konkurrencen i GTD-klassen enorm.
Michelle Gatting deler Iron Dames’ Porsche nr. 83 med Rahel Frey, Sarah Bovy og den nytilkomne sølvkører, 23-årige Karen Gaillard.
I GTD-klassen kæmper hun blandt andet mod den danske Daytona-debutant Conrad Laursen samt Frederik Schandorff og Nicki Thiim.
Du kan læse meget mere om de i alt 13 danskere på Daytona i Boxengasses store guide eller i vores podcast herunder:
Guide: Kampen om uret venter – sådan følger du Kevin Magnussen og co. til 24 Hours of Daytona 2025